sobota, 13 sierpnia 2016


Płytki ceglane zastosowane w pszczelarstwie


Zastosowanie specjalnie wytworzonych płytek ceglanych jako dozowników do aplikacji kwasu mrówkowego w walce z warrozą.


Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem na temat zastosowania kwasu mrówkowego do zwalczania pasożytów pszczół varroa destruktor.


Prowadzę od kilkunastu lat pasiekę ok. 80- 100 ulową. Od kilku lat z bardzo dobrymi wynikami stosuje specjalnie produkowane w mojej małej cegielni płytki ceramiczne. Charakteryzują się one odpowiednimi parametrami niezbędnymi do przyjęcia określonej ilości cieczy, w tym przypadku kwasu mrówkowego, a następnie kontrolowanego jej uwalniania w czasie, w postaci cząsteczek pary. Szybkość parowania jest określona dyfuzją wewnętrzną oraz wielkością powierzchni parowania.



Wykorzystywane płytki ceglane



Wielokrotne przeprowadzane próby laboratoryjne dały wytyczne do produkcji płytek o odpowiednich parametrach. Niewątpliwie ma tutaj duży wpływ odpowiedni skład granulometryczny zastosowanych minerałów, jego upakowanie oraz nadanie kierunku uporządkowania powstałych kapilar. Ostateczna budowa płytki jest utrwalona w procesie wypału w temp. ok. 1000 st. C.W wyniku procesu spiekania i mulityzacji zostają wytworzone wiązania sieciowe, powstają pory i kapilary, które nadają płytkom teksturę i określone cechy. Kontrolowany proces produkcji płytek,decyduje później o szybkości dyfuzji cząstek cieczy z wnętrza materiału na zewnątrz.

W naszym przypadku zależy nam aby nastąpiło tzw. zjawisko 'hamulca wewnętrznego' czyli określona i kontrolowana szybkość uwalniania ilości cieczy w czasie. Trzeba tutaj podkreślić, że te płytki ceramiczne są izolatorami i zmiany temperatury otoczenia nie wpływają na parametry płytek, np. rozszerzalność i wielkość przekrojów kapilar. Równocześnie stabilizują wpływ zmiany temperatury na parametry cieczy już zawartej w porach i kapilarach.

W naszej gospodarce pasiecznej stosuję dawkę uwolnienia 40 - 45 ml kwasu mrówkowego 85% na korpus 10 ramek wielkopolskich w ciągu 3 dni, czyli średnio ok 15 ml dziennie.


Wykres przebiegu uwalniania cieczy w czasie ma charakterystykę prostoliniową czyli ciecz jest uwalniana z płytki , z stałą określoną szybkością parowania.Odparowanie płytki zachodzi w ok. 95% w ciągu 3 dni. Po 7 dniach w razie potrzeby powtarzam zabieg. Płytkę wkładam pod folię na wierzch ramki po skrajnej stronie raz z jednej a przy powtórce za 7 dni po drugiej stronie. Nie zauważyłem aby pszczoły wylegiwały przed wylotkiem ula i z tego powodu nigdy nie straciłem matki.





Wykres zależności masy płytki nasączonej kwasem mrówkowym od czasu



Pszczelarze, którzy nabyli u mnie te płytki, również są zadowoleni i twierdzą ,że są rewelacyjne i bardzo łatwe w obsłudze. Nie ma potrzeby odmierzać strzykawką określonej ilości kwasu i nasączać po kolei pojemniki-dozowniki. Nasza płytka / 1 szt./ przyjmuje ok 40 ml kwasu mrówkowego. Przykładowo; należy do wiaderka o pojemności ok. 5-10 l wlać np. 1 l kwasu mrówkowego i gumową rękawicą włożyć max. 25 szt. płytek i szczelnie przykryć pokrywką. Po ok. godzinie płytki będą nasiąknięte kwasem. Można ten manewr wykonać dzień wcześniej przed włożeniem do uli .Włożenie mniejszej ilości płytek nie jest przeszkodą , gdyż każda płytka ma określoną pojemność nasączenia ok.10-11% / tj. ok. 40 ml / i więcej nie przyjmie kwasu. Zabiegi z kwasem należy wykonywać wg przepisów BHP.



Płytki te są wielokrotnego użytku. Po nasączeniu i odparowaniu kwasu mrówkowego, ponownie nadają się do użytku. Nasiąkliwość tej samej płytki zawsze będzie powtarzalna .Płytki mogą służyć również do aplikacji innych cieczy, np. odparowania kwasu octowego /do zwalczania motylicy w ramkach z woszczyzną odłożonych jako zapasowych czy na zimę/. Także do nasączania różnymi olejkami eterycznymi. Również można podawać /pod powałkę/ wodę pszczołom, szczególnie na wiosnę.


Płytki ceglane sześciokątne



Wykorzystane ceglane płytki można kupić w sklepie CEGLANE WNĘTRZE.




Co znajdziesz w sklepie:










TAGI: PŁYTKI CEGLANE, CEGŁA NA ŚCIANĘ, PŁYTKI Z CEGŁY, PŁYTKI CEGLANE RĘCZNIE FORMOWANE, RETRO CEGŁA, CEGŁA RĘCZNIE FORMOWANA, CEGLANE WNĘTRZE, CEGLANE PŁYTKI PODŁOGOWE, CEGLANE PŁYTKI ŚCIENNE,SPOSÓB NA WARROZĘ,JAK ZWALCZYĆ WARROZĘ,PROBLEM Z WARROZĄ,ZWALCZANIE WARROZY

1 komentarz:

  1. Witam
    Czy jest możliwość zamówić u Pana krążki o średnicy 85 mm i gramaturze podobnej do tych ,,cegiełek", które Pan opisuje ?
    Pozdrawiam
    Grzegorz

    OdpowiedzUsuń